• Slovo ředitelky k rouškám

minulý týden jsem vydala opatření, které je pro všechny z nás velmi nepříjemné a jistě má i mnoho ale.

Nicméně faktem je, že zavedení roušek zavádí hygienická stanice všude, kde je riziko přenosu viru. Uvědomuji si polemickou účinnost takového opatření. Je to jedna z věcí, kterou mohu, my všichni můžeme udělat pro ochranu zdraví našich dětí i ostatních. Což je můj primární zájem.

Kromě toho platí stanovisko hygienické stanice, že pokud se potkají dvě osoby, z nichž jedna je nakažená Covidem, pak u té osoby, která měla roušku není nutná karanténa. Tenhle fakt nám umožňuje udržet školu v "normálním provozu", kde se potkávají žáci i učitelé ve třídách a mohou se normálně učit. Roušky jsou však účinné jenom tehdy, když se nosí před výskytem viru a když jejich nošení dodržují všichni beze zbytku.

Pro první stupeň, především pro mladší ročníky, je to důležité. Distanční výuka, ať bude sebelepší, to nedokáže nahradit.

V našem společném zájmu je, aby "normální provoz" trval co nejdéle.

Chápu všechny nepříjemné věci, které jsou s aktuální situací spojené, a i já bych byla raději, abychom žádné roušky nosit nemuseli.

Je však období chřipek, viróz, alergií a my nejsme lékaři, abychom poznali, co je Covid a co není, podle toho reagovali v konkrétních případech. V případě nasazení roušky jsou děti chráněny a nemusí do případně karantény a třída, či škola s nimi. Proto se snažíme dělat všechny kroky, které omezí riziko nákazy a mohou chránit zdraví dětí, např. každý den dezinfikujeme ozónem celou budovu, měříme teplotu při vstupu do školy, průběžně probíhá dezinfekce prostor i v průběhu dne, pokud to počasí dovolí - učíme venku, určili jsme fixní zasedací pořádek, máme zpracovaný jasný plán, jak mají zaměstnanci postupovat v případě podezření na výskyt nemoci. Každý den sledujeme situaci a lámeme si hlavu, co ještě můžeme udělat, co zlepšit.

Nyní například pořizujeme do každé třídy ionizační čističku vzduchu, která by měla 3x za hodinu pročistit vzduch ve třídách a snížit případnou koncentraci virů ve vzduchu. Budeme pokračovat i nadále.

Přestože opatření zůstává v platnosti, faktem je, že neexistuje žádný zákonný způsob, jak jej po  žácích nebo po vás rodičích, jakkoliv vymáhat.  Mohu vás pouze požádat o spolupráci a solidaritu s ostatními žáky, které tímto můžete chránit.

Aby to celé fungovalo, je potřeba, aby lidé spolupracovali. Rouškou se děti chrání navzájem a současně pak chrání i své okolí. Stačí jediný člověk, pro kterého to bude nepřekonatelný problém a celé naše snažení může být k ničemu. Proto vás tedy znovu žádám, zvažte všechna pro a proti.

• Opatření ředitelky školy

na základě zhoršující se epidemiologické situace a bleskové ankety mezi rodiči, bylo rozhodnuto:

S platností od pondělí 21. 9. 2020 bude zavedeno povinné nošení roušek v celé budově školy i během vyučování a ve školní družině. Toto opatření děláme z důvodu minimalizování nákazy a rozšíření covid-19 ve škole a následnému uzavření tříd, potažmo celé školy.

Výsledky ankety: Z celkového počtu hlasů bylo 61,5 % pro zavedení roušek, 38,5 % bylo proti.

Na každý den budou mít žáci 2 čisté roušky na dobu výuky. Na odpolední činnost ve družině další sadu čistých roušek (2 ks).

• Slovo ředitelky školy

vzhledem k horšící se situaci ohledně nákazy Covid-19 na Vás apeluji.

Množí se nám případy, kdy se zákonní zástupci ve své práci potkali s nakaženou osobou a čekají buď na testy nebo jak se nákaza u nich vyvine. Chtěla bych Vás požádat, pokud se tato situace vyskytne, tak nás, prosím, informujte. Škola dělá všechno možné i nemožné, abychom zůstali co nejdéle otevřeni, ale potřebujeme k tomu i Vaši spolupráci a velkou míru tolerance, za kterou Vám tímto děkujeme.

• Aktuální covidová opatření ve škole:

• Žáci a rodiče dodržují doporučené 2 m rozestupy ve venkovních i vnitřních prostorech základní školy.
            • Žáci a zaměstnanci jsou povinni nosit roušku ve vnitřních prostorech školy s výjimkou své kmenové třídy a během jídla.
            • Žáci si při příchodu do školy vydezinfikují ruce, následně jim je změřena jejich teplota.

(V případě naměření teploty žáka více jak 37 ° C je žák izolován do karanténní místnosti, kde vyčká na vyzvednutí jeho zákonným zástupcem).

• Vnitřní prostory školy jsou pravidelně během dne dezinfikovány.
            • Po odchodu žáků a zaměstnanců je budova dezinfikována a ošetřena ionizátorem vzduchu.

• Upozornění

Roušky

Na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví s platností od zítra 10.9.2020 je povinnost nosit roušku ve všech vnitřních prostorách školy !