• Projekty

• 2019 Přírodní zahrada MŠ Spirála

• Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Celkové způsobilé výdaje: 1 614 862,00 Kč
            Výše příspěvku SFŽP ČR: 492 302,00 Kč
            Výše příspěvku žadatele 1 122 560,00 Kč

www.mzp.cz                                                          www.spzp.cz

Jako téma volné zahrady byla zvolena Keltská trojitá spirála, která pomáhá s organizací zahrady a umožňuje využít toto téma i v rámci enviromentální výuky. Děti v MŠ pracují v integrovaných blocích „Barevné kamínky" (G. A M. Přikrylovi). Pro každý měsíc je stanoven konkrétní obsah. Navrhované prvky v zahradě jsou s těmito tématy úzce propojeny. Kromě těchto ústředních prvků je zahrada doplněna dalšími funkcemi v části volněji organizované části a „divoké“ části zahrady.

Základní skladba dřevin se odvíjí od přirozené potenciální vegetace. Klíčové je použití rostlin vyskytujících se v okolní krajině. Děti se tak ve školce naučí snadno rozpoznávat druhy, které pak budou moci objevovat v okolní přírodě. Rostliny jsou vybrány tak, aby ve všech ročních obdobích nabízely dětem zajímavé podněty, ať už kvetením, plným vegetačním habitem, plody, podzimním zbarvením i zimní podobou. Použity jsou rostliny lákající hmyz, motýly a brouky. Vybrány jsou druhy umožňující ochutnávání, rostliny ovocné, jedlé a v pěstebních záhonech samozřejmě byliny a koření.